Prekoncepcijska skrb
Prekoncepcijsko savjetovanje je nužno bolesnicama koje boluju od bolesti koje se u trudnoći mogu ozbiljno pogoršati ili u kojih je trudnoća opasna, kao i ženama koje ne zanose ili spontanmo pobacuju. To su npr. srčane bolesti, poglavito popuštanje srca, dijabetes, kolagenoze, ali I sve druge kronične bolesti jer se u većine može očekivati neko nepovoljno djelovanje na trudnoću. Kod nekih pak bolesti, neplanirana trudnoća može pogoršati tijek bolesti.
Kod žena koje se liječe lijekovima koji mogu biti teratogeni valja prije trudnoće korigirati doze ili, ako je to moguće, medikaciju privremeno obustaviti ili je promijeniti kako bi opasnost za dijete u tijeku najosjetljivijeg razdoblja razvoja bila smanjena. Primjer su žene koje boluju od epilepsije u kojih je prije trudnoće potrebno započeti monoterapiju da bi se smanjila opasnost od dismorfogeneze ili žene koje primaju varfarin, a u kojih je u trudnoći potrebno prijeći na liječenje heparinom.
Prekoncepcijsko savjetovanje dobro je preporučiti ženama s ranijom ektopičnom trudnoćom, prijevremenim porođajem, spontanim pobačajima, preeklampsijom, Rh-imunizacijom, smrti djeteta itd. jer je rizik ponovne pojave spomenutih poremećaja u idućim trudnoćama uvijek povećan,
U parova s prethodno pobačenim ili rođenim malformiranim djetetom dobro je prije ponovne trudnoće procijeniti rizik za iduću trudnoće I dogovoriti način dijagnotike I nadzora.
U parova s prethodno pobačenim ili rođenim djetetom s kromosomskim aberacijama i u onih s obiteljskom anamnezom kromosomopatija, kao i u starijih žena, dobro je prije ponovne trudnoće razmotriti potrebu za određivanjem kariotipa roditelja ili planirati obavljanje testova probira, odnosno zahvate za analizu fetalnoga kariograma u idućoj trudnoći,