Sindrom propusnih crijeva /leaky gut sy/
Zdravo tanko crijevo posjeduje stukture koje, smještene izmedju epitelnih stanica, dopuštaju ili onemogućuju prijelaz dijela probavljene hrane u krv i limfu. Kod oštećenih crijeva i sindroma propusnih crijeva ta barijera ne postoji ili je oštećena, pa u tijelo dospijevaju i tvari koje bi se normalno zadržale u crijevima i izbacile stolicom kao otpad. Sindrom propusnih crijeva javlja se u niza bolesti, naročito uz kronične upalne bolesti crijeva, alergije, autoimune bolesti itd., u glavnom onda kada je opterećenje slobodnim radikalima u crijevu nadvladalo sposobnost crijeva da ih ukloni i neutralizira. Zbog resorpcije neprobavljene hrane i otrova ovo stanje uzrokuje ili pogoršava niz kroničnih bolesti u tijelu i izuzetno je opasno posebno u koliko traje dugo:
Bolesti koje uzrokuje nenormlna propusnost crijeva:
- Rak dojke, crijeva i pankreasa
- Kronične bolesti srca i krovožilja
- Metabolički sindrom
- Poremetnje trudnoće
- Alergije
- Autoimune bolesti
- Sindrom policističkih jajnika
- Brojne neurološke bolesti, npr. Mb Parkinson, poremetnje pamćenja, inzulte, migrene…)
- Iritabilni kolon i upalne bolesti crijeva
- Bolesti jetre, pluća, štitnjače, oka,….
- Debljinu
Uzroci:
Oštečenje i patološka propusnost crijeva najčešće nastaje zbog neprekidnog gutanja otrova i raspadnutih bakterija koje stvaraju patološki mikrobiomi dišnog i probavnog sustava. Patološki mikrobiom je zapravo kronična kolonizacija patogenima. Patogeni se u mikrobiomu štite biofilmom, polimeriziranom membranom koja ih prekriva. Nalaze se ispod nje. Biofilm štiti patogene od efektora imunosnog sustava i lijekova, pa tako patološki mikrobiom preživljava godinama, i, ako se ne liječi, ponekad i cijeli život. Vjeruje se da počinje nepotpuno izliječenom infekcijom ranije u životu, kada su uzročnici stvorili biofilm i tako postali rezistentni na sve pokušaje uklanjanja.
Liječenje
Liječenje propusnih crijeva vrlo je teško i dugotrajno. Na prvom mjestu valja ukloniti patološke mikrobiome, što je uobičajenim antibakterijskim lijekovima najčešće nedjelotvorno. Fokusi su najčešće u ustima, na zubima, desnima, jeziku, gingivi, u predjelu tonzila i limfnog prstena oko ždrijela, u slinovnicama, limfnim čvorovima vrata, bronhima, crijevu. Fokuse valja fizički odstraniti, nerijetko operacijom. Proces se može ublažiti i posve prekinuti postupcima liječenja, npr. osnaživanjem prirodnog sistema eliminacije patogena nebulizacijom /raspršivanjem/ vodikovim peroksidom, ali i nekim drugim tvarima. S obzirom da su slobodni radikali ionizirane molekule lako ih je ukloniti metodama kvantnog liječenja (SCIO tehnike).
Mikrobiom crijeva i opasnost prekomjerne medikacije željezom
Mikrobiom crijeva
U aerodigestivnom /usta do želuca/ i gastrointestinlnom sustavu postoji nekih 100 trilijuna bakterija koje stvaraju fiziološki, normalni crijevni mikrobiom. Ako je normalnog, vrlo varijabilnog sastava, osigurava normalnu homeostazu, funkciju stanica i posebice važno, funkciju imunosnog sustava. Normalan je kad je sastavljen je od fiziološke flore i garancija je zdravlja cijelog organizma.
U prisutnosti patogena /naročito neke vrste bakterija, parazita, gljivica—-/ može biti uzrokom bolesti bilo gdje u tijelu. Kronično kolonizirani patogeni zaštićeni biofilmom u sinusima, ustima, na jeziku, u tonzilama, bronhima itd. neprekidno otpuštaju otrove koji, zajedno s raspadnutim tijelima tih nametnika kroz propusno crijevo ulaze u krvotok i tako se raznose po tijelu. Isti otrovi djeluju i lokalno u crijevu podržavajući poremećeni crijevni mikrobiom, crijeva ostaju propusna i ciklus se nastavlja u beskonačnost. Sto je više od patogena stvorenih slobodnih radikala, to je veći dio crijeva postao propustan i to više otrova ulazi u krvotok i dalje u tijelo. Ovakvo stanje može trajati cijeli život, a da prisutnost biofilmom zaštićenih patogena nikada ne prijedje prag za klinički prepoznatljivu bolest. I tako bolesnik ne zna da nosi trajni izvor toksina koji će mu ozbiljno ugroziti zdravlje. Jedna od čestih bolesti današnjice, halitoza /neugodan zadah iz usta/ upravo je znak ovog stanja.
Nepovoljna uloga slobodnog iona željeza
Nepravilna prehrana i ioni željeza koje se dodaje tvornički preradjenoj hrani podržavaju i pogoršavaju bolest povećane propusnosti crijeva. Željezo je korisno tijelu za potrebe izgradnje hemoglobina i samo u količinama potrebnim za nju. Svo ostalo, suvišno i neiskorišteno za tijelo je opasan otrov. Zato se željezo smije davati samo pacijentima s jasno dokumentiranom anemijom zbog manjka željeza i nikome više, u strogo kontroliranim količinama i strogo odredjeno vrijeme….Slično vrijedi i za kalcij i bakar. Ta tri elementa nikada ne treba davati napamet i bez jesne indikacije, a nakon što se zadovolje potrebe, medikaciju treba odmah prekinuti. U suvišku ta tri agensa sudjeluju u stvaranju jakog oksidativnog stresa i direktno uzrokuju upalu u crijevima. Slobodno, nevezano željezo je hrana patogenima i oni izvrsno uspijevaju uz puno željeza i tada postaju još opasniji. Posebno osjetljiva skupina su trudnice. Njima se često, „za svaki slučaj“ u ishranu dodaju preparati željeza, nerijetko i ženama koje nemaju anemiju i kod kojih je to dodatno željezo otrov koji će potiho, ali sigurno, poremetiti oksigenaciju najprije u crijevima, potom i drugdje u tijelu. U trudnoći ionako je stvaranje slobodnih radikala povećano i ovo može biti pogubno. Slično je i kod bolesnika s drugim vrstama anemija ili drugih kroničnih bolesti, kojima se daje željezo i onda kada su vrijednosti serumskog željeza normalne ili čak povišene.