KRVARENJA U PUEREPERIJU
Majka tijekom poroda prosječno izgubi oko 500ml krvi (kod carskog reza 1000ml pa i više). Svako krvarenje koje je veće od ovoga smatra se patološkim. Krvarenja nakon porođaja predstavljaju veliki problem budući da su uzrok za 22% smrti majki vezanih uz porod. Obzirom na vrijeme javljanja dijelimo ih na rana i kasna.
Rano krvarenje
Uzroci krvarenja neposredno nakon poroda su: atonija uterusa, ozljede genitalnog trakta, zaostali dijelovi placente,poremetnje zgrušavanja krvi, inverzija uterusa. Ako je krvarenje umjereno (do 1000 ml krvi) najčešći su uzroci atonija uterusa i retinirani ostaci placente. Potrebno ih je što prije uočiti i na vrijeme intervenirati. Kod atonije krvarenje se zaustavlja davanjem oksitocinskih i ergotinskih preparata, a kod sumnje na defektnu placentu obavlja se eksploracija maternice kojom se odstranjuju zaostali dijelovi. Treba pregledati cerviks, vaginu i vulvu da bi se otkrile evntualne laceracije.
U slučaju da žena izgubi više od 1000 ml krvi javljaju se znakovi ozbiljnog gubitka krvi. U slučajevima tako jakih krvarenja diferencijalno dijagnostički u obzir dolaze koagulopatije (diseminirana intravaskularna koagulopatija, osobito u vezi s teškim EPH-gestozama ili abrupcijom placente), abrupcija placente, placenta arketa, inverzija uterusa. Hitna terapija usmjerena je na zaustavljanje krvarenja i nadomještaj izgubljenog volumena krvi.
Kasno kvarenje
Krvarenje se može javiti nakon 10-24 sata pa do nekoliko tjedana nakon porođaja. Najčešći uzroci takvih krvarenja su subinvolucija sijela posteljice, opala sluznice maternice ili ostaci posteljice. Nakon tako dugog vremenskog razdoblja, krvarenja iz laceracija rodnice i epiziotomijske rane izrazito su rijetka. U diferencijalnoj dijagnozi pomaže nam i ultrazvučni pregled. Ako konzervativna terapija antibioticima i uterotonicima nije uspješna, a sumnja se na ostatke placente, potrebno je učiniti kiretažu sa slanjem materijala na histološku i bakteriološku pretragu.