Ektopična trudnoća
Što je ektopična trudnoća?
Implantacija razvijajućeg plod I posteljice normalno se dešava u sluznici maternice, decidui, negdje u području maternične šupljine. U koliko se blastocista ugnjezdi bilo gdje drugdje nastaje ektopična ili “izvanmaternična” trudnoća. S obzirom da je trudnoća ektopično implantirana I onda kada je smještena u cervikalnom kanalu, koji je dio maternice, ektopična trudnoća nije uvijek izvanmaternična.
Kolika je učestalost ektopičnih trudnoća?
Drži se da se ektopično smješta oko 2% trudnoća.
Zašto je opasna ektopična trudnoća?
Svaka ektopična trudnoća je opasna po život zbog ozbiljnih komplikacija koje ovakova situacija donosi. Računa se da je oko 6% smrti žena u svezi sa trudnoćom u svijetu povezano sa postojanjem ektopične trudnoće. Svakoj ženi koja pokazuje znakove postojanja moguće ektopične trudnoće valja pristupiti s punom pažnjom. Rizik umiranja kod ektopične trudnoće veći je od rizika umiranja u trudnoći koja je normalno smještena I završava rodjenjem živog djeteta I veći je umiranja kao posljedice namjernog prekida trudnoće. Na sreću, zahvaljujući mogućnostima kojima ju je moguće dijagnosticirati rano I tehnikama modernog liječenja, u razvijenom svijetu, smrti od ektopičnih trudnoća danas su ipak izuzetak.
Da bi se trudnoća normalno razvila potreban je prostor I “podloga”, decidua, koja je hrani I štiti. Kod ektopične trudnoće decidua ili nije normalno razvijena ili je uopće nema, pa se implantacija dogadja u tkivu nepripremljenom na trudnoću, u prostoru koji se ne može prilagoditi trudnoći. Trudnoća najčešće vrlo brzo propada. Prije li kasnije vrlo invazivno korijalno tkivo uraste u veće ili manje krvne žile I javlja se krvarenje oko obično već mrtvog ploda I tada takovu situaciju zovemo “tubarni pobačaj”. U koliko se ektopična trudnoća razvija u najužem dijelu jajovoda, istmusu, u kojem su vrlo blizu korijalnom tkivu velike krvne žile, sa prodorom u njih obično uslijedi obilno krvarenje u trbuh. Tada to zovemo prsnućem gravidnog jajovoda, a krvarenje može biti izuzetno obilno I brzo dovesti do cirkulacijskog sloma I smrti. Slične kliničke slike obilnih krvarenja uzrokuju I druge, puno rjedje lokacije ektopične trudnoće.
Koje su posljedice ektopične trudnoće?
Svaka ektočina trudnoća smanjuje izglede za kasnije normalno zanašanje I radjanje.
Gdje je najčešće smještena?
Premda ektopična trudnoća može biti smještena bilo gdje u trbušnoj šupljini, ili unutar vrata maternice, daleko najčešće je smještena u najširem djelu jajovoda; u ampuli. Takvih je 95% ektopičnih trudnoća.
Koji su rizični činitelji?
Rizični činitelji su razni I nerijetko nepoznati. Poznato je da se ektopična trudnoća često javlja ponovno u žena koje su je već ranije preboljele (rizik za iduću ektopičnu trudnoću nakon preboljele je oko 10%), povezana je s upalnim bolestima u zdjelici I operacijama u području jajovoda I maternice, s metodama potpomognute oplodnje, preboljelom upalom slijepog crijeva I s endometriozom. Nakon obavljenih postupaka izvantjelesne oplodnje može se dogoditi istodobna normalna trudnoća u maternici I ektopična u jajovodu; tada je zovemo heterotopičnom trudnoćom.
Koji su simptomi?
Simptomi su obično blagi I nastupaju postepeno, ali ovise o lokaciji ektopične trudnoće.
Uz tubarni pobačaj, nakon što je menstruaCIJA izostala nekoliko tjedana, obično 6-7, javlja se sukrvica iz rodnice, povremeno jača, povremeno slabija. Bol može postojati, obično s jedne strane , mukla je I često slabo izražena.
Uz rupturu gravidnog jajovoda, klinička slika je drugačija: Obično je prvi znak oštra probadajuća bol u trbuhu, nakon koje ubrzo slijedi pad krvnog tlaka I klinički znakovi krvarenja u trbuh. Ovo je sada situacija najveće moguće hitnosti.
Dijagnozu postavlja ginekolog nakon pregleda veličine maternice, UZV-a I, ako je potrebno odredjivanja hormona HCG-a. Vrlo važan je podatak o točnom prvom danu posljednje menstruacije, koji daje preciznu amenoreju. Veličina maternice obično je manja od one koja bi trebala postojati uz datu amenoreju, uz istodobno nepostojanje vidljive trudnoće prilikom UZV-pregleda u maternici.
Liječenje:
Najčešće se radi operacija. Posljednjih godina pristup je poštedan – laparoskopijom. U nekim slučajevima ektopičnu trudnoću, u koliko je početna i nije praćena ozbiljnim krvarenjem u trbuh, moguće je izliječiti konzervativno davanjem lijeka koji uništava korijalno tkivo.