Nenormalna krvarenja iz maternice
U generativnoj dobi pravilna menstruacija jedino je normalno krvarenje iz maternice. Mnoge, medjutim, žene nepravilno krvare i u reprodukcijskoj dobi bilo da je ciklus posve nepravilan, bilo da se povremeno jave mjesečnice u vrijeme kada ne bi trebale biti. Nakon menopauze i u trudnoći krvarenja se ne bi smjela dogadjati. Posebno obilna, vrlo oskudna i posve nepravilna krvarenja najčešća su u vrijeme perimenopauze, a mogu se dogadjati i tijekom prvih godina ciklusa nakon menarhe.
U koliko se nepravilna krvarenja jave u žena koje su ranije imale pravilne cikluse svakako je potreban pregled ginekologa. Isto tako, i kod žena u kojih ciklus nije regularan,a pojave se smetnje krvarenja koje se ranije nisu dogadjale ginekološki pregled je obvezatan. U koliko je potrebno, nakon toga, obavit će se neki od postupka kojim valja isključiti ozbiljnu patologiju u maternici. Ovo posebno važi za nepravilna krvarenja žena u perimenopauzi (vrijeme uoči posljednje menstruacije). Svako krvarenje nakon menopauze (posljednja menstruacija) pak, ozbiljan je simptom i zahtijeva brzu evaluaciju endometrija. Nepravilna krvarenja oko menarhe gotovo da su pravilo, a ne izuzetak; katkad trebaju proći godine da se ciklus regulira. U ovo vrijeme patologija endometrija gotovo da se i ne susreće. Problem mogu biti posebno obilne prve mjesečnice, kada su mogući veliki gubitci krvi, nastanak anemije i čak kolaps. To je zaista izuzetno rijetko, a obično je posljedica neke pogreške u sistemu zgrušavanja krvi.
Premda se tijekom nekoliko godina nakon menarhe ciklus obično regulira rijetke su žene koje imaju mjesečnice „točne“ u dan. Najčešće ciklus ipak donekle varira, više ili manje, ali i te žene, kao i mnoge od onih s vrlo neredovitim ciklusima, posve su zdrave, zanašaju i radjaju bez problema. Treba medjutim jasno napomenuti da je u žena s neredovitim ciklusima problem sa nemogućnošću zanošenja puno češći.
Na sreću, velika većina žena s trajno nepravilnim ciklusima, onih s nepravilnim ciklusima koji se javljaju povremeno ili s drugim anomalijama menstruacije ( vrlo kratki ciklus, vrlo dugi ciklus, vrlo oskudne mjesečnice održanog ciklusa , vrlo obilne mjesečnice održanog ciklusa itd) nemaju bolest maternice, endometrija ili poremetnju zgrušavanja krvi koja bi se mogla dijagnosticirati. Kod njih je , nakon isključenja genitalne i sistemske patologije potrebno obaviti vrlo iscrpnu anamnezu i pokušati liječenje. Iskustvo je ,naime, pokazalo da postoji vrlo velika varijabilnost u simptomima koji prate osnovni problem ili okolnostima koji ga otežavaju, smanjuju ili mijenjaju i zbog toga se liječenje izmedju pacijentica može jako razlikovati.
Neke žene krvare oskudno ili obilno, a krv je vrlo svjetla i ne gruša se. Neke pak krvare krvlju koja je vrlo svijetla uz obilje ugrušaka. Druge pak krvare izrazito tamnom krvlju koja se gruša ili koja se ne gruša. Ima žena koje krvare danima, obilnije ili manje obilno i redovito su ozbiljno slabokrvne. Neke druge imaju mjesečnicu koja redovito kasni i traje svega nekoliko sati. Kod nekih se prije, uz ili tijekom menstruacije pojavljuju kolateralne tegobe: tuga žalost, iritabilnost, glavobolje, smeta ima kretanje, imaju palpitacije itd. Zanimljivo je da u jednog tipa žena ciklusi postaju sve obilniji s približavanjem menopauze.
Liječenje: svaku dijagnosticianu sistemsku bolest, bolest endometrija ili maternice valja liječiti. Poremetnje ciklusa bez druge patologije u podlozi mogu se takodjer liječiti: simptomatski, hormonskim preparatima, a kod funkcionalnih poremetnji, ali i nekih organskih, vrlo djelotvorna je homeopatija.