Kako prepoznajemo sasvim rane zloćudne promjene na vratu maternice

Zašto stanica postaje zloćudna?

 

Stanica koja će postati maligna pretrpjela je oštećenje koje ju vodi u takav proces. Bez obzira kako je to oštećenje nastalo, bit maligne pretvorbe neprekidanje je umnažanja stanica i onemogućena je njihova programirana smrt. Promijenjene i oštećene stanice umnažaju se bez nadzora, postaju besmrtne, proces oštećenja se trajno nastavlja i stanica trajno sve više mijenja, postaje zloćudna. Koja je medjutim veza izmedju besmrtnosti stanica i zloćudne transformacije još uvijek nije poznato. Taj proces vjerojatno ovisi o genetskoj strukturi pojedinca ali i brojnim unutarstaničnim i medjustaničnim mehanizmima koji se moraju poremetiti da bi besmrtne stanice na kraju zaista postale zloćudne.

 

Kako se definiraju promjene epitela vrata maternice?

 

U koliko promijenjene, displastične stanice, postoje samo u donjoj trećini pločastog epitela vrata maternice govorimo o CIN-u I. To je najblaži stupanj displazije. Ako su promjenjene stanice donje dvije trećine epitela vrata maternice govorimo o CIN-u II, a ako su promijenjene stanice svih slojeva debljine epitela vrata maternice govorimo o CIN- u III i CIS-u (carcinoma in situ). Bolest daleko najčešće počinje u području zone transformacije, pa je, prilikom uzimanja Pap obriska, posebno važno uzeti obrisak s tog dijela vrata maternice. U žena u reprodukcijskoj dobi zona transformacije najčešće je na površini egzocerviksa. U žena u poslijemenopauzi zone transformacija pomiče se u unutrašnjost cervikalnog kanala.

 

Kada promjena postaje vidljiva?

 

U koliko je umnožen dovoljan broj promijenjenih stanica, promjena postaje vidljivom, najprije uz povećanje mikroskopom, a kasnije, ako se ne prepozna i ne liječi  postaje vidljiva golim okom. U žena s pozitivnim citološkim obriskom vrata maternice, promjene koje još nisu vidljive golim okom možemo pokušati naći pretragom koju zovemo kolposkopija. To je metoda kojom se promjena povećava i gleda posebnim mikroskopom.

 

Može li se promjena odstraniti jednostavnom biopsijom?

 

Dakle, maligna promjena zapravo počinje od jedne stanice i onda se širi dalje. Taj proces može započeti na jednom mjestu ili na više mjesta istodobno. Ako započne na jednom mjestu, vješt kolposkopičar vidjet će tu promjenu i onda ju je moguće odstraniti jednostavnom biopsijom. Ako je promjena više ili su već zauzele veće područje, jednostavnom biopsijom neće ih biti moguće sve ili u potpunost odstraniti pa su za uklanjanje tih promjena potrebne opsežnije metode: ekscizija omčom, laserom, nožem…..

Ginekološka poliklinika GinOps

Polikliniku GinOps osnovala je prof. dr. sc. Snježana Škrablin, nakon prikupljenih 25 godina kliničkog iskustva u Klinici Petrova . Dr. Škrablin je specijalist ginekologije i porodništva, subspecijalist iz fetalne medicine i opstetricije,...

Kontakt

Korčulanska 3F
10000 Zagreb
Mob. 091 668 89 98
E-mail: ginops@ginops.hr
Tel. 01 6180 955

Newsletter

Prijavite se na naš newsletter i prvi saznajte novosti, posebne akcije i pogodnosti iz naše Poliklinike!

© GinOps. Sva prava pridržana.

Share This