Sindrom propusnih crijeva /leaky gut sy/

 

Zdravo tanko crijevo posjeduje stukture koje, smještene izmedju epitelnih stanica, dopuštaju ili onemogućuju prijelaz dijela probavljene hrane u krv i limfu. Kod oštećenih crijeva i sindroma propusnih crijeva ta barijera ne postoji ili je oštećena, pa u tijelo dospijevaju i tvari koje bi se normalno zadržale u crijevima i izbacile stolicom kao otpad. Sindrom propusnih crijeva javlja se u niza bolesti, naročito uz kronične upalne bolesti crijeva, alergije, autoimune bolesti itd., u glavnom onda kada je opterećenje slobodnim radikalima u crijevu nadvladalo sposobnost crijeva da ih ukloni i neutralizira. Zbog resorpcije neprobavljene hrane i otrova ovo stanje uzrokuje  ili pogoršava niz kroničnih bolesti u tijelu i izuzetno je opasno posebno u koliko traje dugo:

Bolesti koje uzrokuje nenormlna propusnost crijeva:

 

  • Rak dojke, crijeva i pankreasa
  • Kronične bolesti srca i krovožilja
  • Metabolički sindrom
  • Poremetnje trudnoće
  • Alergije
  • Autoimune bolesti
  • Sindrom policističkih jajnika
  • Brojne neurološke bolesti, npr. Mb Parkinson, poremetnje pamćenja, inzulte, migrene…)
  • Iritabilni kolon i upalne bolesti crijeva
  • Bolesti jetre, pluća, štitnjače, oka,….
  • Debljinu

 

Uzroci:

Oštečenje i patološka propusnost crijeva najčešće nastaje zbog neprekidnog gutanja otrova i raspadnutih bakterija koje stvaraju patološki mikrobiomi dišnog i probavnog sustava. Patološki mikrobiom je zapravo kronična kolonizacija patogenima. Patogeni  se u mikrobiomu štite biofilmom, polimeriziranom membranom koja ih prekriva. Nalaze se ispod nje. Biofilm štiti patogene od efektora imunosnog sustava i lijekova, pa tako patološki mikrobiom preživljava godinama, i, ako se ne liječi, ponekad i cijeli život. Vjeruje se da počinje nepotpuno izliječenom infekcijom ranije u životu, kada su uzročnici stvorili biofilm i tako postali rezistentni na sve pokušaje uklanjanja.

Liječenje

Liječenje propusnih crijeva  vrlo je teško i dugotrajno. Na prvom mjestu valja ukloniti patološke mikrobiome, što je uobičajenim antibakterijskim lijekovima najčešće nedjelotvorno. Fokusi su najčešće u ustima, na zubima, desnima, jeziku, gingivi, u predjelu tonzila i limfnog prstena oko ždrijela, u slinovnicama, limfnim čvorovima vrata, bronhima, crijevu. Fokuse valja fizički odstraniti, nerijetko operacijom. Proces se može ublažiti i posve prekinuti postupcima liječenja, npr. osnaživanjem prirodnog sistema eliminacije patogena nebulizacijom /raspršivanjem/ vodikovim peroksidom, ali  i nekim drugim tvarima. S obzirom da su slobodni radikali ionizirane molekule lako ih je ukloniti metodama kvantnog liječenja (SCIO tehnike).

Ginekološka poliklinika GinOps

Polikliniku GinOps osnovala je prof. dr. sc. Snježana Škrablin, nakon prikupljenih 25 godina kliničkog iskustva u Klinici Petrova . Dr. Škrablin je specijalist ginekologije i porodništva, subspecijalist iz fetalne medicine i opstetricije,...

Kontakt

Korčulanska 3F
10000 Zagreb
Mob. 091 668 89 98
E-mail: ginops@ginops.hr
Tel. 01 6180 955

Newsletter

Prijavite se na naš newsletter i prvi saznajte novosti, posebne akcije i pogodnosti iz naše Poliklinike!

© GinOps. Sva prava pridržana.

Share This