DIZMENOREJA

Rijetke su  žene koje tiijekom menstruacije ne osjećaju baš nikakove tegobe. Medjutim, kontrakcije maternice kojima se izbacuju krv i ostatci endometrija osjećaju se najčešće kao blaga neugoda. Jači bolovi u točno odredjenim danima javljaju se u relativno velikom boju žena i predstavljaju veće ili manje probleme. Nerijetko ih prate i druge tegobe od psihičkih do tjelesnih. U nekih se žena tegobe javljaju već nekoliko dana prije početka krvarenja, početkom krvarenja ili tijekom njega. Danas se najveći broj dizmenoreja pripisuje endometriozi, no uzrok je daleko češće negdje drugdje: u nesrazmjeru steroidnih hormona, većim ili manjim abnormalnostima spolnih organa, neurovegetativnoj nestabilnosti ili su uzroci uglavnom psihički problemi.

Simptomatologija može biti jako različita, no u grubo mogu se izdvojiti neke skupine:

  1. Neke žene imaju jake, paroksizmalne bolove tipa grčeva, nerijetko započinju naglo i prestaju naglo i prilično su kratkotrajni. Paše im saginjanje naprijed, pritisak na trbuh i lokalna toplina. U skupini žena s bolovima ovog tipa česta je izrazita iritiranost, umor, imaju osjećaj da su stegnute željeznim pojasom. Kod dugih pak grčevi se ponavljaju u odredjenim vremenskim intervalima, iz područja ledja šire se u bedra i te žene sklone su kolapsu. Kod drugih pak uz probadajuće bolove u maternici osjećaju se tegobe u predjelu lijevog ili desnog jajnika, a menstruacije su najčešće preuranjene, može ih pratiti glavobolja. Kod nekih pak žena menstruacije s ovim tipom bolova su vrlo neredovite, u tijeku samog krvarenja postoje intervali kad krvarenje potpuno prestaje, mogu imati vrtoglavice ili čak vidne senzacije.
  2. U jedne skupine žena uz bolne menstruacije tipična je pojava jakog povećanja i osjetljivosti dojki nekoliko dana prije ciklusa ili primjećuju nagli dobitak na tjelesnoj težini. To su žene sklone nakupljanju tekućine u tijelu u vezi s ciklusom i imaju velike probleme s garderobom. Nerijetko su vrlo nervozne, a menstruacije najčešće vrlo obilne. Tipično je da tegobe prestaju naglo s početkom i nestaju s trajanjem samog krvarenja.
  3. Kod jedne skupine žena bolovi su pretežito izolirani samo na područje male zdjelice i u samo nekih od njih primjećujemo i neke druge znakove. Kod ovih iz prve skupine bolovi počinju iznenada kao i preuranjeno krvarenje i šire se iz donjeg dijela ledja u zdjelicu i rodnicu. S približavanjem menopauze bolovi su sve sličniji trudovima , krv je tamna, tekuća. Jako se pogoršavanju uz minimalni pokret tijela. Kod drugih ciklusi su jako nepravilni, bolovi se premještaju s jedne strane zdjelice na drugu, isijavaju u ledja i to su jači što je krvarenje obilnije i dulje. Takve žene jako su iritabilne, sklone tuzi, depresiji i reumatskim tegobama. U nekih se uz dizmenoreju javlja jako znojenje hladnim znojem i jak osjećaj hladnoće, mogu povraćati, čak kolabiraju. Neke posebno osjetljive žene teško podnose bolove, totalno su netolerantne na bol, krvare tamnom krvlju s puno ugrušaka. U drugih krvarenja su zakašnjela, menstruacija nerijetko traje samo 1 dan, katkad svega nekoliko sati, ali i pored toga bol je grčevita i vrlo jaka.
  4. U žena s tzv. „psihogenom“ dizmenorejom primjećuje se jak utjecaj problema seksualne i porodične sfere na život: od problema koji se vuku iz djetinjstva i puberteta (pretjerana stidljivost ili sklonosti nimfomaniji) do aktualnih problema u braku itd. Tegobe mogu pratiti fenotip pacijentice:npr. punašne plave žene nerijetko su stidljive, jako promjenljivog raspoloženja, vole da ih se tješi, izmedju obično slabih i neredovitih menstruacija imaju neugodnu leukoreju. Visoke, crne, mršave žene, nerijetko vrlo ravnodušne, pune problema s probavom i cirkulacijom imaju trajno osjećaj propadanja maternice i uopće organa iz male zdjelice i iritirajuću leukoreju. Druge pak, pod teretom moralnih razloga i neispunjene seksualnosti uz jaku dimenoreju mogu imati i prekordijalne bolove, lupanje srcva, neke su izrazito psihički nepredvidive, elokventne, pretjeruju, izmišljaju, opasne su. Žele privlačenje pažnje na svaki način. Dizmenoreja nekih žena iz ove skupine praćenja je afektiranošću, teatralnim ponašanjem, jakom ljubomorom, insomnijom i nimfomanijom, dok druge dizmenorejom kompenziraju zatomljenu ljunju, bijes, povrijedjenost…

Kao što vidimo dizmenoreja je mnogo i stoga pristup u svrhu liječenja mora biti vrlo individualan. Nakon dobro uzete anamneze i ginekološkog pregleda, osim standardnih hormonskih ili analgetskih preparata, može se uzeti u obzir i liječenje homeopatijom.

Ginekološka poliklinika GinOps

Polikliniku GinOps osnovala je prof. dr. sc. Snježana Škrablin, nakon prikupljenih 25 godina kliničkog iskustva u Klinici Petrova . Dr. Škrablin je specijalist ginekologije i porodništva, subspecijalist iz fetalne medicine i opstetricije,...

Kontakt

Korčulanska 3F
10000 Zagreb
Mob. 091 668 89 98
E-mail: ginops@ginops.hr
Tel. 01 6180 955

Newsletter

Prijavite se na naš newsletter i prvi saznajte novosti, posebne akcije i pogodnosti iz naše Poliklinike!

© GinOps. Sva prava pridržana.

Share This