Koja je nabolja dob za trudnoću i radjanje, što je to „vetusta“
Koje je najbolje doba za ženu za radjanje?
Dob izmedju 20. i 25. godine života poznata kao najbolja dob za zanijeti i iznijeti trudnoću. Tada je trudnoća najčešće neporemećena, porod najbrži i najlakši, a oporovak nakon njega brz.
Kada se žena smatra vetustom, tj „starom za radjanje“
Odluka roditi po prvi ili ponovni put odgadja se sve više prema 35.godini i kasnije. Pomak radjanja prema četrdesetim godinama i čak kasnije, u razdoblje prijemenopauze, posljednjih je godina sve češći. Danas oko 20% žena radja nakon navršene 35. godine života. U tih žena trudnoća je često rizična i poremećena.
Što je to rizična trudnoća
Žene koje boluju od neke bolesti, npr. šećerne bolesti, bolesti bubrega, srca, pluća , krvožilja imaju umanjene izglede za neporemećenu trudnoću. U njih postoji opasnost za pogoršanje osnovne bolesti tijekom trudnoće, ali i za pojavu poremetnji trudnoće zbog nedostatne prilagodbe bolesnog organa trudnoći. U tih žena kažemo da je trudnoća rizična. Izgledi za rodjenje zdravog, ročnog djeteta u tih su žena umanjeni.
Što je poremećena trudnoća
U koliko zanosi žena koja je potpuno zdrava, najveća je vjerojatnost da će trudnoća u nje proteći bez poremetnji. Medjutim, i u njih moguće je da se tijekom trudnoće pojave bolesti koje su specifične za trudnoću i koje se javljaju samo tijekom trudnoće. Najčešće je to preeklampsija, hipertenzija trudnoće ili kolestaza. U širem smislu to su i stanja vezana za prijeteći pobačaj ili prijevremeni porod. Sve te trudnoće smatramo poremećenim. Izgledi za radjanje zdravog, ročnog djeteta u žena s poremećenom trudnoćom umanjeni su.
Zašto je uveden pojam vetuste?
Za zdravu i mladu ženu trudnoća je fiziološko razdoblje koje se podnosi bez problema. Mlade žene najčešće su zdrave. Medjutim, učestalost se kroničnih bolesti povećava s dobi i raste posebice nakon 35. godine života. U te skupine postoji opasnost i za latentno oslabjelu funkciju organa bez čije je optimalne djelotvornosti trudnoća otežana. Zbog toga su i izgledi za uspješno dovršenje trudnoće i radjanje zdravog djeteta u žena starije dobi umanjeni. U žena te dobi češće su i anomalije i kromozomske aberacije djeteta.
Kako se mogu povećati izgledi za uspješan tijek i završenje rizične, poremećene trudnoće i trudnoće u žene starije dobi?
Kod rizičnih trudnica:
Kod žena s rizičnom trudnoćom najbolje je obaviti regulaciju osnovne bolesti prije trudnoće. U koliko se postigne remisija i smirenje bolesti izgledi za uspjeh bitno su bolji no kada se zanese u vrijeme aktivne ili pogoršane bolesti. To se može potići prekoncepcijskim savjetovanjem sa specijalistom odgovarajuće grane i subspecijalistom fetalne medicine i opstetricije.
Kod poremećene trudnoće:
Pravodobno prepoznavanje poremetnji u trudnoći u prethodno zdrave trudnice i optimalno liječenje majke i djeteta moguće je samo uz pravilnu antenatalnu skrb. U takovih situacija žena sama najčešće nema simptome koji bi je upozorili na poremenje. Njih može pravodobno prepoznati samo liječnik koji ima iskustva u prepoznavanju tih poremetnji.
Kod žena starije dobi:
U koliko se radi o rizičnoj trudnicu postupak je jednak kao kod svih rizičnih trudnica. U koliko se radi o ženi starije dobi koja nema podataka o kroničnim bolestima, valja uzeti u obzir spoznaje o povećaloj učestalost komplikacija koje su vezane uz latentne poremetnje funkcije organa bitnih za trudnoću i sukladno tomu provoditi vrlo pažljiv nadzor trudnoće kako bi se na vrijeme opazile poremetnje koje su vezane uz navedene okolnosti. Trudnoću vetuste uvijek bi trebao pratiti iskusan opstetričar.