Kako smanjiti opasnost nastanka upalne bolesti u zdjelici uz IUD
Opasnost nastanka infekcije može se smanjiti u koliko se poštuju slijedeće preporuke:
- prepoznavanje upala vrata maternice (posebice klamidijske i gonokokne infekcije) i liječenje prije no što se postavi uložak, dezinfekcija vrata maternice prije insercije, praćenje pojave znakova infekcije tijekom kontrolnih pregleda
- upoznavanje života žene koja nosi IUD i ocjena rizika za dodir sa spolno prenosivim bolestima
- Za preporučiti su ulošci dugog trajanja, valja ih odstraniti tek na ženinu želju, uz pojavu komplikacija ili nakon što završi atestirani rok trajanja uloška
Ne zna se vrijednost profilaktičkog davanja antibiotika u vrijeme insercije, no svakako antibiotik ne može biti zamjena za valjanu pripremu pacijentice prije insercije. U jednoj studiji doksiciklin u jednokratnoj dozi od 200mg u vrijeme insercije značajno je smanjio učestalost akutne upale nakon insercije, posebice u žena s bakteriološki dokazanom infekcijom gonokokom. U budućnosti, možda ćemo rabiti uloške s antiseptikom inkorporiranim u končiće uloška. Klorheksidin koji se oslobadja tijekom prvih desetak dana nakon insercije pokazao se korisnim u pokusima na životinjama.
Uz jedan od najboljih uložaka na tržištu danas, TCu200 –IUD, postavljanje uloška bez končića nije uzrokovalo manju učestalost upalne bolesti u zdjelici, u usporedbi s istim uloškom s monofilamentnim končićima.
Zanimljiva je preporuka kako uz kliničku simptomatologiju upalne bolesti u zdjelici uložak nije potrebno ukloniti, jer nema dokaza kako, uz istodobno pravilno liječenje antibiotikom, uklanjanje uloška ubrzava oporavak i izlječenje. Rizik komplikacija se, u koliko se uložak ne odstrani, ne povećava, ako se ženi objasni opasnost od ponovne upale uz nepromijenjen način života. Što više, boravak u bolnici dulji je u žena u kojih se uz početak liječenja uložak odstrani, no u onih u kojih se ostavi u materištu.
Dugotrajni učinci nošenja intrauterinog uloška
Upalna bolest u zdjelici uzrokuje neplodnost i povezana je s opasnošću ektopične trudnoće. Povezanost nošenja intrauterinog uloška i upalne bolesti u zdjelici postoji, pa je zanimljivo istražiti postoji li kakva je opasnost za nastanak neplodnosti ili ektopične trudnoće u žena koje su nosile uložak. Zanimljivo je kako je pronadjena povezanost izmedju ektopične trudnoće i intrauterinog uloška koji je odstranjen. Premda su rezultati raznoliki, rizik ektopične trudnoće povišen je za 40% do 60% u žena koje su ranije nosile uložak, u suporedbi s rano izabranim poredbenim skupinama žena. Najzanimljivije je to kako mikroskopske mikroadhezije kao posljedica upale jajovoda u žena s ektopičnom trudnoćom koje su ranije nosile uložak nisu ništa češće od mikroskopskih mikroadhezija uz ektopičnu trudnoću u žena koje ni su nosile uložak. Jednako tako, 96% žena koje odstrane uložak da bi zanijele to i uspiju u prvoj godini, jednako ženama koje nisu imale uložak, koje su ranije koristile neku drugu vrstu kontracepcije ili je nisu koristile uopće. Najnovije studije otklanajaju posebni rizik neplodnosti u žena koje su nosile uložak, i rizik za neplodnost, odnosno ektopičnu trudnoću ponovno pripisuju jedino dolasku u dodir sa uzročnicima spolno prenosivih bolesti . Kada se, medjutim, usporede pacijentice s tubarnom neplodnošću i one koje su fertilne, najčešće se ipak može dokazati veća učestalost neplodnosti u onih koje su nosile jedan ili više, istih ili različitih vrsta inertnih ili mediciniranih intrauterinih uložaka . Ostaje upitno je li i ovaj podatak posljedica općeg nedostatka «case-control» studija i nepostojanja valjanih i dovoljno dugotrajnih kohortnih analiza što homogenije populacije žena s istovrsnim tipom uloška. Zapravo, vjerojatno je sav bespotrebni strah glede intrauterine kontracepcije upravo posljedica neadekvatno provedenih istraživanja o komplikacijama koje joj se pripisuju. Najnovija, kvalitetno provedena studija analize uzroka infertiliteta u žena koje su nosile bakrom medicinirane uloške negira bilo kakvu vezu uloška i kasnije neplodnosti i ponovno potvrdjuje kako su oba «zla» vezana uz uložak: upalna bolest u zdjelici i neplodnost prvenstveno uzrokovane dodirom s uzročnicima spolno prenosivih bolesti.