Abnormalni Papa u trudnoći-što učiniti?
Uvod
Kao i u netrudnih žena, nenormalna citologija vrata maternice, kao rezultat probira testom po Papanicolaou, pobudjuje sumnju na rak vrata maternice ili cervikalnu displaziju . Vjerojatnost displazije epitela, preinvazivnog i invazivnog raka tijekom trudnoće jednaka je onoj izvan nje. Procjene su da se nenormalna citologija vrata maternice susreće u nekih 5-8% trudnica . Invazivni rak daleko je rjedji, do u najviše 0,9% trudnica. Ukupno oko 1% invazivnih malignoma vrata maternice dijagnosticiraju se tijekom trudnoće i tada je bolest u oko 80% bolesnica u stadiju od intraepitelijalne neoplazije do stadija IIB. Većina invazivnih karcinoma u trudnoći su asimptomatski i, u koliko se ne liječe, do pojave prvih kliničkih simptoma prodje obično oko 6 mjeseci Apsolutno najvažnija uloga probira cervikalnom citologijom i kolposkopijom tijekom trudnoće je isključiti invazivni rak. Fiziološke, citološke, histološke i kolposkopske promjene koje su normalne za trudnoću otežavaju rad citologa i ginekologa, pa je znanje i iskustvo citologa i kolposkopičara u tom pogledu od najvećeg je mogućeg značenja.
Postupak kod abnormalne citologije vrata maternice u trudnoći
U trudnica s nenormalnom cervikalnom citologijom u trudnoći preporuča se slijediti postupnik iz Bethesde iz 2006 godine :
– U žena mladjih od 20 godina, u kojih je prevalencija HPV infekcije visoka, regresija lezija niskog gradusa koje su u njih i daleko najčešće (LSIL ili ASC-US) preko 90%, a incidencija invazivnog raka ekstremno rijetka, preporuča se samo ponoviti citolološki obrisak nakon poroda . Kolposkopija nije potrebna.
– U žena starijih od 20 godina sa slikama ASCUS i LSIL, postupak je kao i u netrudnih žena, a kolposkopija obavezna 6 tjedana nakon poroda.
– Sve žene s nalazom lezija srednjeg ili visokog gradusa (ASC-H, HSIL) i lezije sa sumnjom na zahvaćenost cilindričnog epitela (AGC), moraju biti podvrgnute kolposkopiji neovisno o dobi trudnice
– Sve trudne žene s lezijom kolposkopski sumnjivom na CIN 2, CIN 3 ili invazivni rak moraju biti podvrgnute biopsiji
– U koliko kolposkopija opovrgne postojanje lezija sumnjivih na CIN 2, CIN 3 ili invazivni rak obvezatna je postpartalna citologija i kolposkopija, ali tek nakon razdoblja babinja.
Slijedeći ove preporuke, medju 1079 žena s pozitivnim citološkim obriskom vrata maternice tijekom trudnoće, Fader i sur. morali su obaviti biopsiju samo u 7 trudnica, a nisu previdjeli ni jedan slučaj invazivnog raka .
Nakon poroda neophodna je reevaluacija citološkog i kolposkopskog nalaza u svih žena sa pozitivnim Papa nalazom tijekom trudnoće. Lezije visokog stupnja nisu sklone povlačenju nakon poroda . Perzistentna lezija visokog stupnja nakon poroda susreće se u 30-100% žena s HSIL lezijom u trudnoći, premda se, s vremenom, potpuna negativizacija nalaza može očekivati i u do 50% njih.
Biopsija vrata maternice u trudnoći
U svih žena u kojih kolposkopija ne može sa sigurnošću isključiti invazivni rak, potrebno je učiniti biopsiju. Biopsiju je moguće obaviti tijekom cijele trudnoće, premda je rizik krvarenja najmanji u srednjem trimestru. Biospija može biti s jednog ili više mjesta, kliještima ili nožem. Rizik krvarenja ili infekcija je neznatan, a opasnost prijevremenog poroda nakon zahvata zanemariva. U nas biopsija se obično obavlja uz serklažu prilikom čega šav serklaže obavlja funkciju hemostaze. U svijetu, biopsija se tijekom trudnoće obavlja ambulantno uz pomoć posebnih tekućina za hemostazu (npr. Monselova otopina) koja se aplicira pritiskom na mjesto biopsije u trajanju od 30 sekundi nakon zahvata. U trudnoći se izbjegava ekskohleacija endocerviksa.
Konizacija tijekom trudnoće obavlja se izuzetno.
Liječenje preinvazivnih lezija i raka vrata maternice u trudnoći
Postojanje raka vrata maternice tijekom trudnoće uvijek je ozbiljna dijagnoza koja prestavlja izazov za trudnicu, njenog ginekologa i, naravno, obitelj. U slučajevima postojanja invazivne bolesti, a kako bi se odabrao najmanji mogući rizik i za trudnicu i za dijete, obvezatna je uska suradnja opstetričara, onkologa i pedijatra. Generalno, ako je dijete zrelo ili blizu zre.losti, optimalno je trudnoću dovršiti i potom provesti kompletno liječenje majke. U koliko je trudnoća previjabilna, odluku dovršiti ili nastaviti trudnoću donosi sama trudnica koja mora biti detaljno upoznata sa svim aspektima svoje bolesti. U svim drugim situacijama, a posebno zbog oskudnih iskustava u uznapredovalijim stadijima, odluka o tomu produljiti trudnoću ili je odmah dovršiti, kada i kako liječiti i kako dovršiti trudnoću najčešće je individualna i ovisi o stadiju bolesti i gestaciji u kojoj je dijagnoza postavljena .
Preinvazivni rak.
Napredovanje preinvazivnog u invazivni rak dugotrajan je proces, pa je procjena da se to tijekom trudnoće dogadja u manje od 0,5% žena . Osim toga uvijek valja računati na mogućnost regresije bolesti koja se, ovisno o stupnju uznapredovalosti citoloških i kolposkopskih promjena, dogadja i u do 70% babinjača . Ako smo sigurni da je citološka promjena preinvazivna, konačno se liječenje odgadja do nakon završenog babinja.